top of page
Vyhledat

Šikanovanie – prehliadaný jav v spoločnosti

  • redakcia
  • 12. 12. 2019
  • Minut čtení: 1

zdroj: pixabay.com

Šikanované sú spravidla osoby slabšie, menej informované či akokoľvek výraznejšie

odlišné. Prostriedkom šikanovania môže byť násilie, ponižovanie, urážky, posmievanie, ale aj niečo menej nápadné ako napríklad ignorovanie, schválnosti alebo preťažovanie prácou. Pravidelné šikanovanie je nebezpečný sociálno patologický jav, pri ktorom je obmedzovaná

osobná sloboda rozhodovania, je ponižovaná ľudská dôstojnosť a česť.

Ďalším z motívov je túžba po moci, prianie ovládnuť druhého človeka. Tento motív je silný z určitého dôvodu, predpokladu, že keď ľudí ovládneme, dostaneme čo chceme, uspokojí to naše potreby, splní naše želania. Je to ale zložitejšie. Môže ísť aj o čisto mocenský motív, keď sa človek cíti dobre v prípade, že môže niekoho ovládať.

Ďalším je motív krutosti. Ide o ľudí, ktorým pôsobí potešenie, že môžu druhému ubližovať, keď ho vidia trpieť. Psychoanalytici zistili, že niečo takéto sa nachádza vo väčšine ľudí a nie je ťažké to v nás prebudiť. Pri šikanovaní zohráva významnú úlohu aj zvedavosť. Niektorých ľudí zaujíma, ako sa bude druhý človek správať v bolesti, strachu, ponížení.

Človek je v takejto situácii úplne obnažený a je možné odhaliť všetky jeho tajomstvá, pričom tie by sa z morálneho hľadiska mali rešpektovať. S spolu s metódou zvedavosti súvisí aj nuda a túžba po silnejších a vzrušujúcejších zážitkoch. Niektorých agresorov vedie k šikanovaniu jednoducho túžba zabávať sa a zažiť nejaké vzrušenie.

Aj preto je dôležité uvedomiť si, že šikanovanie vonkoncom nie je iba problém detských kolektívov. Je doslova obľúbené v prostredí málo odborne zdatných manažérov či dokonca, iba niekým dosadených na nejaké dobre platené miesta.

„Skryté šikanovanie“ sa vzťahuje na akcie vykonané za chrbtom postihnutej osoby. Účelom je zničiť povesť tejto osoby alebo spôsobiť jej poníženie.


» red

 
 
 

Yorumlar


bottom of page