Ľudia,
- redakcia
- 29. 1. 2020
- Minut čtení: 2
...snažme sa múdro prežiť každý deň, rozdeľujeme veci na tie, na ktoré máme vplyv, a tie, ktoré môžeme jedine zobrať na vedomie.
Snažme sa byť ľuďmi umiernenej povahy a pokojnými, menej závidiacimi, viac sa tešme, menej sa rozdeľujme nad každým našim neúspechom, ako aj nášho blížneho a častejšie sa pýtajme, prečo sa to stalo čo nám chce Boh povedať. Nezabúdajme, že život nie je ľahkoatletický závod a že v ňom nejde o to, aby sme nad každým vyhrali, každého prekonali, každého pokorili. Buďme ľuďmi pochopenia. Alebo sa nimi aspoň snažme stať. Stojí to za to. Už kvôli nám, sebe samým.
Nie je dôležité tempo, ktorým sa pohybujeme. Dôležité je, aby sme sa uberali správnym smerom a vždy pritom vedeli kam a prečo. Človek, ktorý sa od svojho útleho detstva učí milovať pravdu a dobro, ktorý je obklopený ľuďmi, šľachetnými a s dobrým srdcom, vyrástol v atmosfére lásky a úprimného rešpektu k dôstojnosti druhého, dostáva výnimočnú šancu nielen učiť sa takému videniu samého seba a okolitého sveta. Taký človek sa viac zahladí do toho, čo je dobré a kto je dobrý a menej sa zaoberá nákazlivým zlom. Je toho okolo nás naozaj veľa, čo je otvorené pre absolútne dobro, no nie súčasne pre iba hmotný ľudský blahobyt. Absencia schopnosti vnímania pozitívnych hodnôt, konkrétne aj toho
„najobyčajnejšieho“ dobra je aktuálna od počiatku sveta až po súčasnosť. Od hada pokušiteľa. Adama a Evy. Rajskej záhrady, jablka poznania.
Hľadáme nenávisť, pitveme sa v jej podobách a pritom strácame náš primárny cieľ. Je ním poznanie, sú ním ľudia, postoje, je ním myslenie a konanie, ktoré je v zjavnom súlade v dobre v podobe Boha. Hľadať porozumenie, pochopenie, byť schopný súcit, lásky, nepodliehať tak jednoduchým nenávistným riešeniam – to je jedna z najdôležitejších úloh človeka vo svete. To je poslanie človečenstva.
Mnohé návody sú nám dennodenne sprostredkovávané všelijakými detailmi, ale len minimum ľudí ich chce či dokáže pochopiť, využívať v každodennom žití, spolunažívaní
s ľuďmi, ktorí majú podiel na existencii DOBRA.

» Erik Pančík, Čierny Balog
Comments