top of page
Vyhledat

Čo treba vedieť o studničkách

  • redakcia
  • 29. 7. 2019
  • Minut čtení: 2

Priezračnosť vody v horských či lesných studničkách nie je ukazovateľom jej zdravotnej bezpečnosti. Využívajte ich iba príležitostne – a aj to iba studničky a pramene s označením „Pitná voda“.

Vodou z neznámeho zdroja sa môžu šíriť predovšetkým pôvodcovia črevných nákaz. Prejavmi ochorení môžu byť nevoľnosti, bolesti brucha a hlavy, hnačky, kŕče a zvracania, teploty až triašky.

O aký zdroj pitnej vody ide v prípade studničiek? Sú využívané na pitné účely len príležitostne a nie sú určené na trvalé využívanie a hromadné zásobovanie pitnou vodou. Starostlivosť o ne nevykonáva obyčajne žiaden subjekt, nie sú zabezpečené, sú voľne prístupné, a teda aj „ľahko zraniteľné“. Používanie vody z neznámych zdrojov, studničiek

aj prameňov vzhľadom na to, že nemajú ochranné pásma, možno považovať za rizikové.

Do akej miery je bezpečné piť vodu z lesných studničiek? Odporúčame používať lesné studničky a pramene s označením „Pitná voda“ (ktoré boli laboratórne vyšetrené) a v prípade neoznačených zdrojov si všímať ich celkový stav a zvážiť použitie, najmä ak voda z hľadiska senzorických vastnosti nepôsobí vyhovujúco. I voda, ktorá má priezračnú farbu, je bez zákalu, zápachu a má ,,dobrú chuť“, však nemusí byť zo zdravotného hľadiska bezpečná. Jediným spoľahlivým dôkazom zdravotnej bezpečnosti vody je jej laboratórne vyšetrenie.

Ak je pri objektoch označenie, že ide o pitnú vodu, jej kvalita musí spĺňať požiadavky

na zdravotnú bezpečnosť podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Čo nám hrozí, ak sa napijeme zo studničky s kontaminovanou vodou? Vodou z neznámeho zdroja sa môžu šíriť predovšetkým pôvodcovia črevných nákaz, v našich podmienkach najmä gastroenteritíd a bacilárnej dyzentérie, z vírusových ochorení sú to najmä ochorenia spôsobené rotavírusmi a vírusom hepatitídy typu A. Prejavmi ochorení môžu byť nevoľnosti, bolesti brucha a hlavy, hnačky, kŕče a zvracania, teploty až triašky a pod.

Zabezpečuje ÚVZ SR kontrolu alebo dozor nad niektorými lesnými studničkami? Monitorovanie lesných studničiek a prameňov, ktoré nie sú určené pre hromadné zásobovanie, orgány verejného zdravotníctva nevykonávajú. Na základe spolupráce s obcami, občianskymi združeniami alebo štátnymi lesmi vyšetrujú niektoré regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v SR kvalitu vody v prameňoch alebo studničkách

aspoň orientačne a to najmä v lokalitách, ktoré sú turistický využívané. Ich cieľom je identifikovať prípadne zdravotné rizika a pri zistení nevyhovujúcich výsledkov informovať o nich zodpovedné osoby (zástupcovia miest, obci a lesov). Informácie poskytujú RÚVZ v

SR tiež prostredníctvom svojich webových stránok.


zdroj: pixabay.com

Odbor hygieny životného prostredia a Referát komunikačný ÚVZ SR

 
 
 

Comentarios


bottom of page