top of page
Vyhledat

Čo má vedieť pacient o e-zdraví?

  • redakcia
  • 15. 4. 2019
  • Minut čtení: 2

Možno povedať, že niet lekárne, v ktorej by si pacient nemohol vybrať svoje lieky bez papierového lekárskeho predpisu. Čo by však mal vedieť každý pacient skôr, než mu lekár týmto spôsobom lieky predpíše?

1. Pacient má právo aby mu bol vystavený elektronický lekársky predpis Ak pacient bude počuť vetu od sestričky: „Naša pani doktorka predpisuje iba papierové recepty“, tak jednoznačne porušuje zákon, ktorý hovorí, že pri predpisovaní lieku je lekár povinný

vytvoriť tzv. preskripčný záznam – to je správny názov pre ľudovo povedané elektronický recept. Štátne orgány však nateraz takéto postupy tolerujú.

2. Pacient má právo vybrať si lieky v ktorejkoľvek lekárni Napriek tomu, že mnohí pacienti

v ambulancii občas počujú vetu „choďte dole do lekárne, poslal som vám tam recept“, nie je to pravda. Neexistuje niečo také ako odoslanie elektronického receptu do konkrétnej lekárne, lekár odosiela všetky záznamy na centrálne úložisko. To, kde si pacient vyberie svoje lieky je len a len jeho rozhodnutie.

3. Lieky si viete vybrať pomocou rodného čísla Do roku 2021 budeme mať všetci (vrátane

detí) občianske preukazy s elektronickým čipom. Umožnia prístup k mnohým službám – vrátane prístupu k službám elektronického zdravotníctva. Umožňujú ich aj v súčasnosti, zatiaľ však nie sú zdravotnícke zariadenia vybavené ich čítačkami, a preto je v zákone prechodné ustanovenie, ktoré umožňuje pacientovi vybrať si svoje lieky predpísané elektronickým lekárskym predpisom pomocou rodného čísla.

4. Recept po uplynutí platnosti „zmizne“ Platnosť lekárskeho predpisu je už roky nezmenená – týždeň platí väčšina receptov, tri dni recepty na antibiotiká, päť dní na omamné a psychotropné lieky a jeden deň recept z pohotovosti. Po prekročení tejto lehoty nie je recept lekárnikovi dostupný.

5. Lekár môže predpísať lieky až na dvanásť mesiacov Snáď najzásadnejšou novinkou, ktorou e-zdravie uľahčí pacientom život je možnosť vystavenia tzv. opakovacieho lekárskeho predpisu. Ocenia to zvlášť chronickí pacienti, ktorí majú dobre a efektívne nastavenú liečbu a ktorí po zvážení lekára nepotrebujú časté kontroly. A tak pacienti budú môcť navštíviť

svojho lekára raz za pol roka či rok a v intervale, ktorý im lekár stanoví si jednoducho iba vyberú lieky v ktorejkoľvek lekárni.

E-zdravie je tu na to, aby uľahčilo život – lekárom, lekárnikom, ale predovšetkým pacientom. Nebojme sa ho využívať čo najviac a spoločne pracujme na jeho zlepšovaní.



» Ondrej Sukeľ, prezident SLeK

 
 
 

Comments


bottom of page