top of page
Vyhledat

Zázvor alebo ďumbier

  • redakcia
  • 14. 1. 2020
  • Minut čtení: 1

Obidva názvy rastliny ďumbier aj zázvor sú spisovné a uvádzajú sa v Pravidlách slovenského pravopisu aj v Krátkom slovníku slovenského jazyka. No odborný botanický názov je iba názov ďumbier.

Zázvor sa využíval už v stredoveku ako konzervačný prostriedok a rovnako pomáhal liečiť tráviace problémy. Gréci ho jedli pri problémoch s trávením. Zázvor má protizápalové účinky. Je preto mimoriadne vhodnou prevenciou a aj liečbou v prípade prechladnutia, zápalov horných dýchacích ciest a chrípky. Môžeme ho pokojne nazvať prvou pomocou v období chrípkových a vírusových epidémií. Zázvor tiež pomáha náš organizmus detoxikovať a zbavovať ho škodlivých látok. Dokáže dokonca „odstrániť“ rakovinové bunky rýchlejšie ako niektoré ostatné lieky, ktoré sú predpísané pacientom s rakovinou vaječníkov! Lekárski experti tiež tvrdia, že tí, ktorí konzumujú zázvor, majú nižšiu hladinu črevných zápalov a zápalov v hrubom čreve a znižujú tak riziko rakoviny hrubého čreva.

Zázvor obsahuje veľké množstvo super zdravých látok menom gingeroly, ktoré účinne bojujú proti mnohým zdravotným problémom, ktoré súvisia so zápalom buniek. Výskum, vykonaný u pacientov, trpiacich artritídou a svalovými bolesťami, preukázal významné

výsledky v úľave od bolesti.

Zázvor je tiež veľmi užitočný a prínosný pre pacientov, u ktorých dochádza k chorobe, ktorá je spôsobená zápalom buniek ako obezita, cukrovka, Alzheimerova choroba, atď.

Zázvoru by sa mali vyhnúť ľudia, ktorí majú problémy s krvným obehom, respektíve trpia na hemofíliu. Môže tiež nepriaznivo ovplyvňovať diabetickú a antikoagulačnú liečbu, jeho užívanie si vyžaduje v týchto prípadoch monitoring lekárom – špecialistom.


zdroj:pixabay.com

» red

 
 
 

Comentarios


bottom of page