top of page
Vyhledat

Začíname s rekonštrukciou bytu I.

  • redakcia
  • 7. 10. 2019
  • Minut čtení: 1

Stalo sa nepísaným pravidlom, že hneď po odkúpení bytu do osobného vlastníctva prichádza aj všetko, spojené s jeho rekonštrukciou. Vlastník si často všetky práce musí

urobiť sám.

Nie všetci vlastníci bytov však poznajú aj právne podmienky stavebných úprav v byte a často ich robia bez komunikácie so správcom domu alebo spoločenstvom vlastníkov bytov, o ohlásení na stavebnom úrade ani nehovoriac.

zdroj: pixabay.com

Ústava Slovenskej republiky chráni majetkové práva jednotlivca, avšak iba do tej miery, kým neohrozujú majetok iných občanov, čo je v bytovom dome celkom reálnym a častým úkazom. Vlastník bytu je podielovým spoluvlastníkom spoločných častí a zariadení domu, príslušenstva, zastavaného a priľahlého pozemku, z čoho mu vyplývajú práva a povinnosti ustanovené zákonom.

Povinnosti vlastníka k stavebnému úradu

Vlastník bytu, ktorý pripravuje obnovu, rekonštrukciu, resp. akékoľvek stavebné úpravy v byte, si musí byť vedomý toho, že niektoré zásahy je povinný ohlásiť na stavebnom úrade a

pri niektorých potrebuje požiadať stavebný úrad o rozhodnutie o povolení stavebných úprav. Ak zasahuje do nosných stavebných konštrukcií, potrebuje aj posudok oprávneného statika. Musí osloviť príslušný stavebný úrad, v pôsobnosti ktorého sa byt nachádza, a zistiť, ako má postupovať, aby sa vyhol prípadným problémom.

Ak vlastník bytu realizuje úpravy v byte, ktoré podliehajú ohlasovacej povinnosti alebo stavebnému povoleniu, musí v prvom rade požiadať o vyjadrenie k stavebným úpravám správcu domu alebo predsedu spoločenstva.

Pokračovanie nabudúce.


» red

 
 
 

Comments


bottom of page