Význam športovania pre diabetikov I
- redakcia
- 12. 3. 2020
- Minut čtení: 1
Medzi všetkými ochoreniami nie je žiadne také, kde jeho držiteľ - pacient môže aktívne zasahovať do svojej liečby s takým úspechom ako práve diabetik.
Na vývoji choroby a na stave metabolickej kompenzácie sa samotný diabetik podieľa neuveriteľnými 75-85 percentami. Liečba spočíva v troch základných krokoch: diéta, fyzická aktivita a v prípade potreby aj v užívaní liekov alebo podávaní inzulínu. Navzájom sú nezameniteľné – tablety a inzulín nedokážu nahradiť nedodržiavanie stravovacích odporučení alebo fyzickú pasivitu.
Význam fyzickej aktivity je porovnateľný s liekmi, je prospešný a preto aj žiaduci pre každého diabetika. Nezávisí, či má pacient diabetes mellitus 1. alebo 2. typu, ani od toho, či je liečený „iba“ diétou alebo diétou v kombinácii s tabletkami alebo inzulínom.
Fyzická aktivita priamo ovplyvňuje metabolické parametre:
• znižuje sa hladinu cukru (glykémia), glukóza sa využíva ako rýchly zdroj energie,
• zvyšuje sa účinnosť vlastného inzulínu a tým sa zlepšuje využitie glukózy,
• zvyšuje sa aktivita transportérov glukózy,
• zlepšuje sa tzv. inzulínová rezistencia
• znižujú sa triglyceridy,
• zvyšuje sa HDL cholesterol - tzv. „dobrý“ cholesterol,
• znižuje sa LDL cholesterol – tzv. „zlý“ cholesterol.
Ako cvičiť?
Pravidelne každé dva až tri dni. Dôvod je jednoduchý - po jednorazovej fyzickej aktivite sa zlepšenie účinnosti inzulínu a zvýšená aktivita transportérov glukózy udržuje maximálne 72 hodín a potom sa vracia k pôvodnému stavu. Opakovaním cvičenia tri či štyrikrát do týždňa dochádza k trvalému zlepšeniu. Odporúčaná dĺžka fyzickej aktivity je 30-60 minút.Jej intenzitu možno určiť podľa vlastných pocitov. Dobrým indikátorom je zrýchlený pulz a zadýchanie. Dosiahnutá únava má byť mierna až stredná, nikdy nie vyčerpávajúca. Detailnejšie si o cvičení pre diabetikov napíšeme nabudúce.

» MUDr. Adriana Ilavská, PhD., MBA, MPH
Diabetologička, odborníčka na poruchy metabolizmu a výživy
Comments