Vitamín D, alebo - kam nechodí lekár, chodí slnko
- redakcia
- 16. 5. 2019
- Minut čtení: 2
Diagnostika nízkej hladiny vitamínu D je možná na základe klinického obrazu. Je pravdepodobná, ak má človek dve a viac z ochorení ako sú únavový syndróm, chronická bolestivosť, osteoporóza alebo depresia. Ak má navyše ochorenie srdca a ciev, cukrovku,
poruchu metabolizmu tukov, obezitu, alebo ochorenie imunitného systému, pravdepodobnosť sa zvyšuje. Hladinu vitamínu D je možnú stanoviť laboratórne vyšetrením vzorky krvi.
Zdroje vitamínu D: Hlavným zdrojom je slnečné žiarenie, preto 2-3 krát do týždňa,
hlavne na jar a v lete, by sme mali telo vystaviť slnečným lúčom aspoň na 20minút na väčšom povrchu tela. Vyhýbať sa treba ale silnému žiareniu na pravé poludnie – vhodné je ráno do 11.hodiny a poobede po 15.hodine, 10-15 minút bez krému s ochranným filtrom a potom samozrejme s ochranným faktorom ako prevencia pred spálením a vznikom rakovinových ochorení kože, výšku ochranného faktora treba zvoliť podľa typu kože. Vo vyššom veku však významne klesá schopnosť získať vitamin D zo slnečného žiarenia.
Stravovanie dopĺňa do 10 percent potrebného vitamínu D. Nakoľko je rozpustný v tukoch, vyskytuje sa v potravinách, ktoré prirodzene obsahujú rôzne druhy tuku. Zdrojom sú hlavne ryby, najmä tuniak, makrela, losos, sardinky, ale aj naše sladkovodné. Ryby patria do jedálneho lístka minimálne 2 krát do týždňa. Nachádza sa aj v treščej pečeni, rybom oleji. V teľacej a kuracej pečeni je ho o niečo menej. Vyskytuje sa vo vajíčku, najviac v žĺtku, masle a smotane, v syroch. Obsah v kravskom mlieku závisí od ročného obdobia. V rastlinných potravinách je ho málo, hlavne v orechoch a avokáde.
Pri zistenej nízkej hladine vitamínu D aj napriek dostatočnému príjmu potravou
a pravidelnom a rozumnom slnení je vhodné dopĺňať vo forme kvapiek alebo tabliet. Predtým je vhodné poznať hladinu vitamínu D v krvi a skontrolovať po 2 mesiacoch užívania.
Nízka hladina vitamínu D sa týka veľkej časti populácie. Hlavnou príčinou je podcenenie slnečnej expozície ako hlavného zdroja vitamínu D pre organizmus. Čoraz viac sme v uzavretých priestoroch, ľudia sú schovaní v dopravných prostriedkoch namiesto chôdze peši, deti sa menej hrajú vonku, menej času sa trávi vonku, či už v záhradách, pri športoch, alebo najbežnejšej chôdzi. Tento trend je celosvetový a preto aj je nízka hladina vitamínu D
pozorovaná celosvetovo, nás nevynímajúc.
» MUDr. Adriana Ilavská, PhD., MBA, MPH
Diabetologička, odborníčka na poruchy

metabolizmu a výživy
Comentarios