top of page
Vyhledat

Vihorlatské Morské oko v ohrození

  • redakcia
  • 25. 2. 2020
  • Minut čtení: 2

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky navrhuje zrušiť prísnu ochranu jadrovej časti Národnej prírodnej rezervácie Morské oko. Podľa predloženého návrhu Nariadenia Vlády SR samotná vodná plocha Morského oka a okolité lesy stratia status najvyššej ochrany.

„To umožní výstavbu nových chát a hotelov, ciest, výrub stromov, poľovanie a mnohé iné aktivity, ktoré povedú k zničeniu tohto klenotu slovenskej prírody. Ministerstvo životného prostredia využilo

proces zmeny hraníc UNESCO lokality na zrušenie prísnej ochrany najkrajšej časti rezervácie Morské oko. Doslova pár dní pred voľbami sa rozhodli narýchlo otvoriť toto mimoriadne cenné územie

pre vybranú skupinu developerov.“ To tvrdí lesoochranárske združenie VLK.

A pokračuje - „nenechajme ich zničiť toto čarokrásne miesto vyhľadávané tisíckami turistov práve pre ticho a pokoj uprostred prastarých bukových lesov.“

Morské oko, v minulosti nazývané Veľké Vihorlatské jazero, je najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch a tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách. Je jedno z najkrajších zátiší na Slovensku, ktoré si zachovalo romantiku a prirodzený pôvab. Vznik Morského oka spadá do obdobia doznievania sopečnej činnosti vo Vihorlate.

Nachádza sa v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a patrí do ochranného pásma územia Vihorlatský prales, skrátene aj Vihorlat, ktoré bolo v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového prírodného

dedičstva UNESCO v kategórii Karpatské bukové pralesy. Dôvodom zápisu boli zachovalé bukové pralesy s vyše 240-ročnými exemplármi.

Do jazera ústi šesť stálych prameňov a niekoľko periodických. Prebytočnú vodu z jazera odvádza potok Okna. Pobrežie je veľmi členité. Jeho západná a severná časť má mierny sklon a je pokrytá

jemným pieskom. Východný breh je strmý a kamenitý. Hlbšie časti jazera sú pokryté hrubou vrstvou bahna. V blízkosti prítokov sa hromadí lístie, z ktorého sa celoročne uvoľňuje metán.

Morské oko je veľkou prírodnou zvláštnosťou slovenskej prírody. Na ochranu prírodných hodnôt a krás bolo jazero spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu, v súčasnosti je to národná prírodná rezervácia v celkovej výmere 108,48 ha, kde platí zákaz rybolovu, kúpania a člnkovania.


zdroj: jaroslav geci

» red

 
 
 

Comments


bottom of page