top of page
Vyhledat

Topinambur, alebo „židovský zemiak“

  • redakcia
  • 5. 3. 2020
  • Minut čtení: 1

Je to neuveriteľné, ale rastlinu s tak blahodarným účinkom na zdravie u nás pestujeme nanajvýš ako krmivo pre dobytok či lesnú zver.

V skutočnosti je to Slnečnica hľuznatá. Vysoká rastlina so žltými kvietkami, podobnými slnečnici.

Podporuje imunitné funkcie organizmu, má pozitívny vplyv na zažívanie, je vhodná pre diabetikov, zlepšuje totiž citlivosť voči inzulínu. Upravuje hladinu HDL a VLDL cholesterolu správnym smerom. Znižuje hladinu triglyceridov v krvi a pečeni.

Topinambur je vhodný aj pri diétach. Jeho pravidelná konzumácia má výrazný protireumatický účinok, mierni žlčové koliky – uvádza činnosť žlčníka do harmónie s ostatnými orgánmi. Čistí črevo, pomáha tiež pri potrebe odvodnenia organizmu. Topinambury majú tiež preukázateľný protiastmaticky účinok.

Ľudia u nás ešte nechápu ich zdravotný význam a zabúdajú na ne, lebo im cenou konkurujú zemiaky. V iných krajinách sa však dostávajú veľmi často do kuchyne a to hlavne u diabetikov, pre ktorých je to doslova poklad. Jedlá časť – hľuzy, sa zberajú neskoro na jeseň, alebo aj v bezmrazivej zime či až skoro na jar. Sú veľmi výživné a zdravé a zaslúžili by si u nás väčšiu pozornosť.

Sú obľúbené v Arabských kuchyniach, v južnom Francúzsku, v Spojených štátoch amerických.

Na zmiernenie astmatických ťažkostí sa môže použiť sirup, pre ostatné indikácie je doporučovaná šťava kombinovaná z čerstvých štiav mrkvy, topinambur a zeleru alebo petržlenu.

Potrebujeme:

250 g čerstvej mrkvovej šťavy

100 g čerstvej šťavy z topinambura


25 g čerstvej šťavy zeleru pre mužov alebo petržlenu pre ženy

Toto množstvo je pre dávku na jeden deň, ktorú pijeme po malých dúškoch počas dňa. Jej účinkom sa zlepší látková výmena, je pritom výživná a prečisťuje organizmus.


zdroj:pixabay.com


» red

 
 
 

Comments


bottom of page