Teplo môžeme mať aj lacnejšie
- redakcia
- 14. 10. 2019
- Minut čtení: 1

Na reguláciu celkového spotrebovaného tepla však nestačia iba ventily na radiátoroch. Ak napríklad v lete používame na okenných sklách (plochách) slnečné clony, v zime sú neekonomické. Ak je obydlie orientované napríklad na „východozápad“, tak aj v mrazivých dňoch, ak je dostatok slnka, nepotrebuje veľké tepelné príkony.
V zimnom období – na rozdiel od leta – meníme aj spôsob vetrania. Nevetráme priebežne, napríklad sklopeným oknom, ale nárazovo, rýchlym vetraním miestnosti. Mimochodom, energeticky úsporné stavby a byty majú až o 50 percent nižšiu spotrebu
energie ako tie „bežné“. Potom, vašu spotrebu tepla výrazne ovplyvní aj spôsob, akým máte zariadený byt či dom. Ak máte pred radiátormi ešte záclony, či nebodaj nábytok – často napríklad sedačky – určite potrebujete na na akumulovanie potrebného tepla v miestnosti
oveľa viac energie.
Majitelia rodinných domov by si pred sezónou mali dať skontrolovať kotol. Aj keď hreje, funguje napohľad dobre, môže sa strácať teplo, alebo nejde efektívne. Zavolajte si odborníka, aby vám ho prekontroloval, vyčistil, povysával a umyl jeho jednotlivé časti.
Občas sa tiež stáva, že teplo uniká cez poschodie a zle utesnenú povalu. Myslite preto aj na dobrú izoláciu.
Ešte jeden poznatok na záver. Zníženie teploty v byte o 1 ° C predstavuje asi 6-percentnú úsporu nákladov na teplo. V praxi to znamená, že ak spotrebiteľ zníži teplotu v miestnosti z 23 °C na 20 °C, môže ušetriť približne 18 percent nákladov na vykurovanie. Takáto regulácia sa dá využiť napríklad počas neprítomnosti ľudí v byte. Teplotu stačí nastaviť na asi 16 až 17 °C.
» red
Comments