top of page
Vyhledat

Psíka vám ošetria, iba ak...

  • redakcia
  • 8. 11. 2019
  • Minut čtení: 2

Prvý november bol hraničný termín na splnenie zákonnej povinnosti... nechať svojho psa (spoločenské zviera) čipovať a zaregistrovať do registra spoločenských zvierat.

Prijatá novela veterinárneho zákona má okrem iného za cieľ sprísniť podmienky pre chov psov a tak obmedziť výskyt množiarní psov. Práve vďaka povinnému čipovaniu psov veterinárna správa rýchlejšie zistí, či pes nepochádza z množiarne. Teda, povinné čipovanie

prispeje k zlepšeniu súčasnej neuspokojivej situácie.

Čip sa psom zavádza do podkožia na ľavej strane krku. Označenie psov mikročipom vykonávajú všetci slovenskí súkromní veterinárni lekári, ktorí majú oprávnenie vykonávať veterinárnu liečebnú a preventívnu činnosť a sú registrovaní v Komore veterinárnych lekárov SR. Pre majiteľov šteniat narodených po 31.auguste 2018 platí, že by mali svoje miláčikov nechať očipovať najneskôr do 12. týždňa veku, prípadne skôr, ak mení majiteľa. Čip má iba registračné číslo, údaje o majiteľovi sú zistiteľné iba z databázy v centrálnom registri spoločenských zvierat - teda registri čipovaných zvierat. Čip je natoľko malý a jeho aplikácia tak šetrná, že psa nijako zdravotne neohrozuje. Preto sa tohto kroku majitelia

domácich maznáčikov a chovných zvierat nemusia nijako obávať. Bežne používané mikročipy sú 1 cm dlhé a 1 mm široké. Mikročip je naprogramovaný číselným kódom, ktorý je neopakovateľný a jedinečný. Nie je pre zviera ani pre jeho okolie nebezpečný, neobsahuje žiadny zdroj energie. Neobsahuje ani meno majiteľa alebo jeho telefónne číslo alebo e-mail. Mikročip nie je možné vyhľadať cez satelit. Povrch čipu je upravený tak, aby psovi nespôsobil problémy. Telo psa na čip nereaguje ako na cudzie teleso.

Cenové rozpätie mikročipov má pomerne široké rozpätie od 7 do cca 30 eur. Cenu za aplikáciu čipu a jeho zápis do očkovacieho preukazu si stanovujú veterinárni lekári individuálne.

Súkromný veterinárny lekár už nesmie vykonať veterinárne úkony na psovi, ktorý začipovaný nie je, okrem nevyhnutých prípadov v záujme ochrany zdravia psa alebo človeka. Za porušenie tejto povinnosti uloží orgán veterinárnej správy súkromnému veterinárnemu lekárovi pokutu od 1 750 eur do 20 000 eur.


zdroj: pixabay.com

» Zdroj: Veterinárna klinika Primavet

 
 
 

コメント


bottom of page