top of page
Vyhledat

Prediabetes – varovný príznak pred vznikom cukrovky

  • redakcia
  • 23. 10. 2019
  • Minut čtení: 2

U niektorých ľudí niekoľko rokov pred zistením cukrovky možno sledovať jej predstupeň. Nazýva sa prediabetes.

Ide o stav, keď ešte nie sú splnené všetky laboratórne kritériá na potvrdenie cukrovky, ale hladiny krvného cukru sú už zvýšené, ide o hraničnú poruchu glukózovej homeostázy.

Je to obdobie, keď sa už organizmus nedokáže úplne vysporiadať s cukrom z potravy, kedykoľvek po jedle počas dňa, alebo aj nalačno.

Normálna hladina krvného cukru, glykémia, je do 5,6 milimólov na liter (mmol/l) a po jedle do 7,8 mmol/l. Každá zvýšenie oproti týmto hodnotám znamená, že ide už poruchu

metabolizmu cukru a môže mať rôzny stupeň. Podrobnejšie rozdelenie je podľa toho, či bola zachytená zvýšená glykémia nalačno, alebo po záťaži. Vyšetrenie sa vykonáva v štandarných podmienkach a nazýva sa orálny glukózo-tolerančný test (oGTT).

Hraničná glykémia nalačno má skratku IFG z anglického impaired fasting glucose. Znamená, že hladina krvného cukru ráno na lačno je vyššia ako 5,6, ale nižšia ako 7 mmol/l a porucha pri vyšetrení po záťaži nebola zistená.

Porucha glukózovej tolerancie má slovenskú skratku PGT, používa sa ale aj IGT z anglického impaired glucose tolerance. Znamená, že hladina krvného cukru pri vyšetrení tzv. glykemickej krivky po záťaži je nad 7,8 mmol/l a pod 11,1 mmol/l.

Kombinovaná porucha IFG a IGT predstavuje kombináciu oboch predchádzajúcich,

glykémia je vyššia nalačno aj po záťaži. Riziko progresie do cukrovky v porovnaní s izolovanými formami je dvojnásobné.

Človek s „pred-cukrovkou“ zväčša nepociťuje žiadne zdravotné ťažkosti. Ale aj bezpríznakové ochorenie môže spôsobovať pomalý plazivý rozvoj komplikácií, dokonca rizikovosť na ne je podobná ako u pacientov už s potvrdenou cukrovkou. Prediabetes

je potrebné včas zachytiť, lebo je varovným príznakom hroziaceho diabetu, je pravdepodobné, že do desiatich rokov sa objaví diabetesm mellitus 2. typu. Je to obdobie, kedy je účinná hlavne zmena životosprávy. Riziko prechodu do cukrovky je možné vypočítať. Závisí od mnohých faktorov, ktoré človek môže

ovplyvniť.

» MUDr. Adriana Ilavská, PhD., MBA, MPH

Diabetologička, odborníčka na poruchy

zdroj: pixabay.com

metabolizmu a výživy

 
 
 

Commentaires


bottom of page