Pravidlá skladovania potravín (komora)
- redakcia
- 11. 12. 2019
- Minut čtení: 1

Začíname v komore
Nikdy z nej nespravte skladisko nepotrebného. Raz za čas jej obsah preberte a doplňte. Vráťte sa k dobrým a osvedčeným zvykom našich predkov a nákupy a varenie si začnite plánovať. Nechoďte na nákup, až „keď nie je z čoho“. Zamerajte sa na nákup veľkých balení potravín, a to predovšetkým kvôli ich ekonomickej výhodnosti.
Chlieb je vhodné zabaliť do látkovej utierky a skladovať ho v chlebníku pri bežnej izbovej teplote. Vo vrecúšku z plastu nemôže dýchať, tam by ľahko splesnivel, do chladničky nepatrí už vôbec. Vo vrecúšku z papiera rýchlo vysychá.
Rožky naopak môžete do nejakej dózy alebo vrecúška uzavrieť. V utierke by stvrdli, rovnako ako na voľnom vzduchu.
Sypké a suché potraviny, ktoré ľahko pohlcujú vlhkosť (múka, soľ a cukor, čaj a káva, rôzne sušienky a čokolády, cereálie, korenie, strukoviny, ryža, dochucovadlá alebo cestoviny), by ste mali rozdeliť do uzatvárateľných dóz. Dokážete nimi nielen zabrániť prenikaniu vlhkosti, ale oddelíte aj pachy. A zároveň ich ochránite proti prípadným nepríjemných biologickým konzumentom.
Cesnak a cibuľa sú výnimkami v zelenine, pretože do chladničky nepatria. Nájdite pre ne nejaké tmavé miesto v komore a nechajte ich dýchať, aby nenavlhli.
Drobný tip na záver „komorových“ rád – šupky z citrusových plodov nevyhadzujte, rozložte ich voľne po policiach v komore. Aj keď uschnú, budú spoľahlivou ochranou proti prípadnému „špajzovému hmyzu“. A ešte čosi. Komora by mala byť tmavá, vetrateľná a chladnejšia ako bežné bytové priestory.
» red
Comments