top of page
Vyhledat

Podanie trestného oznámenia

  • redakcia
  • 24. 10. 2019
  • Minut čtení: 2

Podstatnou úlohou trestného práva v právnom poriadku Slovenskej republiky je ochrana spoločnosti a jednotlivca pred trestnými činmi, teda pred činmi, ktoré sú spoločensky nežiadúcim správaním, a ktoré porušujú alebo ohrozujú záujmy spoločnosti resp. jednotlivca.

O spáchaní trestného činu, alebo o podozrení, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu, pokusu alebo príprave sa môžu dozvedieť predovšetkým tie subjekty, ktorých úlohou je trestnú činnosť odhaľovať alebo jej zamedzovať. Podozrenie, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu, prípadne k niektorému z jeho vývinových štádií však môže mať aj jednotlivec, bežný človek. Každý z týchto osôb, či už ide o štátny orgán alebo o jednotlivca, má zákonnú povinnosť takéto svoje zistenie bez meškania oznámiť orgánom činným v trestnom konaní. Tie sú povinné ho prijať, preveriť, vyhodnotiť a rozhodnúť o ňom.

Trestné oznámenie sa podáva orgánom činným v trestnom konaní, teda prokurátorovi alebo policajtovi. Možno ho urobiť písomne, ústne do zápisnice, telegraficky, telefaxom, elektronickými prostriedkami podpísané so zaručeným elektronickým podpisom alebo bez zaručeného elektronického podpisu. Podanie urobené telegraficky, telefaxom alebo elektronickými prostriedkami bez zaručeného elektronického podpisu treba potvrdiť písomne alebo ústne do zápisnice do troch pracovných dní. Obsahové náležitosti trestného oznámenia zákon bližšie neupravuje, v dôsledku čoho je na samotnom oznamovateľovi aké skutočnosti v ňom uvedie. Oznamovateľom uvádzané skutočnosti by však mali aspoň v hrubých rysoch opisovať a poukazovať na skutočnosti, z ktorých možno vyvodiť záver, že

došlo ku konaniu, o ktorom sa oznamovateľ domnieva, že je trestným činom. Oznamovateľ

nie je povinný oznámený skutok právne kvalifikovať. Právna kvalifikácia skutku je úlohou orgánov činných v trestnom konaní. Okrem opisu skutku môže oznamovateľ v oznámení uviesť aj údaje osoby, o ktorej sa domnieva, že spáchala skutok a zároveň aj dôvody, z ktorých jeho podozrenie voči tejto osobe pramení. Ďalej môže oznamovateľ uviesť aj údaje o poškodenom či údaje prípadných svedkov. Oznamovateľ by mal označiť orgán činný

v trestnom konaní, ktorému je oznámenie určené a uviesť aj svoje identifikačné údaje. Po podaní oznámenia nasleduje proces, v ktorom zo strany orgánov činných v trestnom konaní dochádza k preverovaniu tvrdení obsiahnutých v podnete so zameraním na zistenie toho, či skutočne došlo alebo naopak nedošlo k spáchaniu trestného činu.


» Tím advokátskej kancelárie

zdroj: pixabay.com

V4 Legal

 
 
 

Comments


bottom of page