Pamiatka na tých, ktorí sa nevrátili
- redakcia
- 31. 10. 2019
- Minut čtení: 1

„Od poslednej pietnej spomienky pribudlo v limbovom háji pod Ostrvou ďalších osem tabuliek s menami tých, ktorí prišli o život v Tatrách či iných horstvách,“ informovala Martina Petránová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u), ktoré
spomienku každoročne organizujú a zároveň sú správcom Symbolického cintorína.
Účastníci sa už tradične zišli na Popradskom plese a prečítaním mien obetí Tatier na slovenskej i poľskej strane za posledný rok vzdali hold všetkým, ktorí v horách prišli o svoj život. Pietny akt už tradične ukončila omša.
„Momentálne sa pod Ostrvou nachádza 386 tabuliek, na ktorých je vygravírovaných dokopy 511 mien obetí hôr. Za rok pribudlo osem tabuliek s 13 menami, pričom šesť ľudských životov si vyžiadali Vysoké Tatry,“ pripomenula Martina Petránová. Schvaľovanie nových tabuliek s menami obetí je v kompetencii Kuratória Symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko terénnych služieb ŠL TANAP-u. Správca cintorína sa stará aj o údržbu celého areálu vrátane povestných detvianskych krížov a kaplnky, v ktorej sa nachádza zvon s mottom Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu!
Symbolický cintorín (1525 m) je turistami hojne navštevované pamätné miesto v blízkosti Popradského plesa pod západnými stenami Ostrvy. Nachádza sa v limbovom poraste na
pamiatku tých, čo nechali svoje životy vo Vysokých Tatrách a výnimočne i Tatrancov, ktorí zahynuli vo svetových horách. Pre návštevníkov je každoročne uzavretý od 1.novembra do 15.júna. Propagátorom, ako aj konkrétnym realizátorom myšlienky založiť symbolický cintorín obetí hôr bol akademický maliar Otakar Štáfl (1884 až 1945), ktorý sa spolu s manželkou a niekoľkými priateľmi pustil r. 1936 do výstavby diela. Verejnosti ho odovzdali r. 1940.
» red
Comments