Onkológ špecialista - brokolica
- redakcia
- 26. 11. 2019
- Minut čtení: 1
Na pultoch predajní stále ešte viac-menej ohrdnutá. V slovenskej kuchyni málo používaná. No predsa len – „zázračná“ brokolica.
Táto superzelenina je vychválená pre jej protirakovinové účinky a v oblasti výživy je skutočným pojmom. Je vynikajúcim zdrojom príbuzných protirakovinových látok nazývaných izotiokynáty, ktoré rakoviny ničia tak, že neutralizujú karcinogénne látky. Uskutočňujú to prostredníctvom znižovania ich škodlivých účinkov a stimulovaním uvoľňovania zabijakov karcinogénov a urýchľovaním ich odstraňovania z tela.
Hoci za priaznivý vplyv brokolice na naše zdravie môže množstvo látok, osobitú pozornosť si zaslúžia indoly. Brokolica obsahuje indol-3-karbinol. Ten je dôležitý najmä pre ženy. Estrogén má tri základné metabolity, ktoré sa v tele správajú odlišne. Dva z nich pôsobia karcinogénne a jeden je nezhubný a vykazuje ochranné účinky. Indol-3-karbinol zlepšuje pomer medzi nezhubným metabolitom a potenciálne škodlivými.
Aj muži produkujú estrogén, a preto brokolica aj ďalšie druhy kapustovitej zeleniny obsahujúcej indoly sú prospešné a zdravé aj pre nich. Okrem toho však brokolica obsahuje aj veľké množstvo fytolátky suforafánu, ktorá zvyšuje aktiváciu enzýmov známych ako fáza-2-enzýmy. Tie sú vraj zodpovedné za znižovanie rizika vzniku rakoviny prostaty.
Asi dvadsať dekagramov brokolice (jedna rozmixovaná šálka) obsahuje viac ako 2 gramy bielkovín, 2 gramy vlákniny, 288 miligramov draslíka, 43 miligramov vápnika, 81 miligramov vitamínu C a navyše foláty, horčík, fosfor, betakarotén, vitamín A, luteín aj zeaxatín. Posledné dva menované karotenoidy dokážu zabraňovať poškodeniu makuly, čo je hlavnou príčinou slepoty u starších ľudí.
V roku 2003 predstavitelia Environmental Working Group zaradili brokolicu na zoznam dvanástich potravín najmenej kontaminovaných pesticídmi. Brokolica si tieto látky totiž neukladá.

» red
Коментари