top of page
Vyhledat

Nenápadný zázrak – čierna reďkev

  • redakcia
  • 21. 1. 2020
  • Minut čtení: 2

Pestuje sa v celej Európe, v miernom pásme v Ázii, v Severnej Amerike a v Austrálii.

Je to jedna z najstarších kultúrnych rastlín; slúži ako zelenina, olejnina, krmivo.

Buľva obsahuje veľa minerálnych látok a vitamínov. Reďkev sa používa aj ako liečivá rastlina s antimikrobiálnym účinkom. Reďkev, reďkovka, reďkvička - všetky pomenovania sú odvodené od gréckeho slova raphanos - reďkev.

Reďkev čierna (Raphanus sativus), údajne pomáhala už pri stavbe pyramíd. Spoločne s cesnakom a cibuľou ju dostávali robotníci, aby im pomohla udržať dobrý zdravotný stav a silu. Nachádzame ju vyobrazenú aj na nástenných maľbách starého Egypta z roku 2000 pred n. l. Egypťanom vraj viac vynášalo jej pestovanie ako siatie obilia. O jej vážnosti v staroveku sa dozvedáme zo starej gréckej povesti, podľa ktorej bola vraj Apollónovi v chráme v Delfách obetovaná reďkev zo zlata, šalátová repa zo striebra a kvaka z olova. Obľuboval ju rímsky cisár Tiberius i kráľ Karol Veľký.

Čierna reďkovka má veľmi rozsiahle pozitívne účinky na celý organizmus a práve preto by nemala chýbať na jedálnom stole. Čiernu reďkovku je veľmi jednoduché vypestovať. Má rada slnko a teplo.

Neznáša však prehnojené pôdy. Túto zeleninu si môžete dopestovať na záhrade, ale aj v byte v kvetináči, nie je to nič zložité.

Čierna reďkovka obsahuje neuveriteľne veľké množstvo životne dôležitých látok.

Vitamínu C v nej za surova nájdeme viac ako v citrónoch. Okrem neho obsahuje aj vysoké množstvo vitamínu E, B1, B2, B6 a beta-karoténu, z minerálov je v nej významne zastúpené

železo, síra, meď, vápnik, horčík, draslík a fosfor.

Vysokému obsahu látok zvaných fytoncídy vďačí reďkovka za svoje antibiotické účinky. Dôležitou zložkou sú i horčičné silice obsahujúce síru. Práve im totiž reďkovka vďačí nielen

za svoju nenapodobiteľnú štipľavú chuť, ale aj za svoj blahodarný vplyv na našu pečeň. Tieto silice môžeme nájsť aj vo všetkých príbuzných rastlinách vrátane známych reďkoviek, čierna reďkovka ich však obsahuje najväčšie množstvo.

» red


zdroj:pixabay.com


 
 
 

Comments


bottom of page