top of page
Vyhledat

Fazuľa obyčajná

  • redakcia
  • 21. 2. 2020
  • Minut čtení: 2

Fazuľa je prastarou kultúrnou rastlinou juhoamerických indiánov. Stále je neobyčajne zdravou zeleninou.

Fazuľa obsahuje arginín, asparagín, tyrozín, leucín, tryptofan, ďalej hemicelulózy, vitamín C, flavonoidy, inozit a cukry, kyselinu kremičitú, soli draslíka, fosfáty, stopy kobaltu, medi a niklu. Medzi ľuďmi je rozšírené používanie fazuľovej múky na zasýpanie rôznych mokvavých ekzémov, kožných vyrážok. Semená v prášku slúžia na horúce obklady pri mokvavých a svrbivých ekzémoch.

Ak máte predispozíciu na vznik diabetu alebo ste už diabetici, poteší vás fakt, že fazuľa má nízky glykemický index. Fazuľa obsahuje vlákninu - konštantnú dodávku energie. Pomáha minimalizovať riziko srdcových ochorení a vysokého krvného tlaku. Fazuľa je bohatá na železo, kde pol pohára varenej fazule obsahuje 3,3 mg železa. Chráni telo pred voľnými radikálmi, ktoré by mohli poškodiť bunky a mať za následok rakovinu.

Pokiaľ ide o prínosy pre zdravie očí, fazuľa obsahuje veľa zinku, vitamínu A a bioflavonoidov. Zinok je podporujúca výživa, ktorá má prospech pre zdravie našich očí. Jeho hlavnou úlohou je previesť betakarotén na vitamín A vo forme, ktorá je použiteľná vizuálnym systémom a telom.

Každodenná dávka kyseliny listovej vám môže pomôcť vyrovnať sa aj s depresiou.

Vďaka vysokému obsahu vlákniny má blahodarné účinky na črevá (vláknina upravuje trávenie, viaže jedovaté látky a tuky). Zelená fazuľka lieči ochorenia pečene. V Ázii používajú fazuľu

tradične ako účinný preventívny i liečivý prostriedok na črevné a obehové problémy ako aj na nedostatočnú funkciu sleziny a podžalúdkovej žľazy.

Fazuľu môžeme použiť do polievok, prívarkov, šalátov. Sušenú je vhodné na noc namočiť do vody, ráno vodu zliať, fazuľu nechať odkvapkať a až potom variť v čerstvej vode. Po konzumácii sa tým zmierni nadúvanie. Mladú fazuľku možno dusiť nad parou, alebo s trochou tuku asi 10-15 minút.


zdroj: pixabay.com

» red

 
 
 

Comments


bottom of page