top of page
Vyhledat

Chren – liek na všetko

  • redakcia
  • 17. 12. 2019
  • Minut čtení: 1

Chren je pravdepodobne najstaršia zelenina, ktorej blahodarné účinky poznali už v starovekom Egypte a liečili ním tamojších faraónov, ale aj otrokov.

Koreň chrenu dedinského obsahuje veľa vitamínu C a draslíka, predovšetkým však antibioticky pôsobiace horčicové oleje, ktoré sa vylučujú obličkami a dýchacími cestami. Horčicové oleje uvoľňujú v dýchacích cestách hlien a uľahčujú vykašliavanie, v obličkách pôsobia močopudne.

Okrem toho povzbudzujú vylučovanie žalúdočnej šťavy, podporujú chuť do jedla a dobré trávenie. Ako rastlinné antibiotikum sa chren dedinský dá kúpiť v lekárni v zmesi spolu s kapucínkou väčšou. Pomáha pri bolestiach hlavy, zápaloch nervov a neuralgii.

Mimochodom, chren dedinský sa v ľudových poverách považuje za talizman, ktorý prináša šťastie. Kúsok sušeného koreňa v mešci na peniaze má zabezpečiť, že celý rok nebude prázdny. Ak sa chcete presvedčiť, či to tak naozaj je, treba to jednoducho vyskúšať.

Chrenový med pri nachladnutí -

Nastrúhaný chren zmiešame s medom v pomere 1:1. Užívame pri nachladnutí, proti kašľu, nádche, pomôže aj pri chrípke − stačia tri lyžičky denne.

Chrenová placka pre reumatikov -

Nastrúhaný chren rozprestrieme na čisté plátno a prekryjeme gázou. Vzniknutú placku prikladáme na bolestivé, reumatizmom postihnuté miesta. Pri kašli placku položíme na hrudník – najlepšie pred spaním.

Chrenová šťava -

Chren nakrájame na kolieska, ktoré rozložíme na sitko a posypeme cukrom. Šťavu, ktorú cukor z koreňa vytiahne, zhromažďujeme v hrnčeku pod sitkom. Užívame jednu lyžičku tri razy denne.

Chrenový macerát proti únave -

Tento lektvar je výborným prostriedkom proti únave. 75 g chrenu nakrájame na kolieska, zalejeme ich 0,5 l červeného vína a necháme dva až tri dni odstáť. Obsah nádoby premiešame aspoň dvakrát denne. Macerát zlejeme a užívame po lyžičkách.


zdroj: pixabay.com

» red

 
 
 

Comments


bottom of page